Min undervisning består i åben samtale og leg. Vi forholder os til verden, og snakker om hvordan man kan skabe musik og lydkunst ud fra det man oplever og sanser. Jeg er af den overbevisning at alle mennesker har musik i sig, og at alle kan lære at udtrykke sig med musik. Min undervisning i komposition handler om mod, og om tryghed. Lige meget om du er begynder, eller erfaren sangskriver eller komponist, handler det om at kaste sig ud på dybt vand for at skabe noget, der virkelig river i mellemgulvet.

Jeg kan hjælpe dig med at komme i gang eller komme videre med din musik, hvis du er interesseret at skrive sange, ambient-musik, eller måske lave musik til film.

Kom forbi med din lyst til at lave musik, en onsdag mellem kl. 18 og kl. 22 på “Loftet”, som er Bamuks – Ballerup Musik- og kulturskoles åbne og kreative musiklaboratorium, og se om det er noget for dig.

Jeg er uddannet fra Rytmisk Musikkonservatorium 2018 som vokalist og komponist. Jeg er sangskriver og har udgivet tre albums – både i eget navn, og under projektnavnet Drømmespor. Ud over mit virke som musiker, komponist og tværkunstnerisk iværksætter, har jeg stor undervisningserfaring fra diverse højskoler, MGK og musikskoler. Jeg arbejder også med video og fotografi.

Du kan læse mere om mig her: www.kasparvig.com

Vil du gå på Bamuk?